הרמת סינוס - מתי נזקקים לזה?

 
טיפול הרמת סינוס נדרש לקראת השתלת שיניים ומתבצע על ידי רופא שיניים מומחה פה ולסת בלבד. הטיפול נדרש מקרים בהם אין מספיק עצם בלסת לטובת אחיזה חזקה בשתלים. חומר מילוי עצם מותקן בקרקעית הסינוס על מנת לייצור קרקע חזקה ולאפשר את התקנת השתלים. ניתוח להרמת סינוס יתבצע רק על ידי רופא מומחה ובעל ניסיון בתחום. בהעדר ניסיון מתאים הרופא עלול לחדור אל שכבת הסינוס שמעל לפה.

 

הכנות לקראת טיפול הרמת סינוס

לקראת הטיפול יופנה המטופל לביצוע צילום CT בו יוצגו בפירוט כל הנתונים הדרושים לקראת הניתוח. המנתח בוחן היטב את הצילום בכדי להתכונן כראוי ולבצע את החיתוכים בצורה המדויקת ביותר. סקירת רקע רפואי של המטופל נדרשת גם כן לקראת הטיפול. על המטופל לעדכן בכל בעיה רפואית פעילה, מחלת רקע, תרופות קבועות, עישון, מחלות סינוסים, רגישות לתרופות או חומרי הרדמה. מטופלים הנוטלים באופן קבוע תרופות לדילול דם מתבקשים לעדכן בכך את הרופא המטפל.

 

במקרים של מטופל עם סינוסיטיס כדאי להקדים את הטיפול בביקור אצל רופא מומחה אף אוזן גרון ולקבל את אישורו. בהתאם לתוצאות של הבדיקה יקבע הרופא האם ניתן לבצע את הניתוח כעת או שנדרשת המתנה של כמה חודשים. ישנם מקרים נדירים בהם  המבנה של הלסת אינו מאפשר כלל לבצע הרמת סינוס.

 

כיצד מתבצע ההליך?

כמו כל טיפול כירורגי אחר יש להקפיד לבצע הרמת סינוס תחת תנאים מחמירים של סטריליזציה. על המרפאה והכלים בהם ייעשה שימוש להיות סטריליים לחלוטין. הקפדה על רמה גבוהה של סטריליות נדרשת לצמצום הסיכון להתפתחות זיהומים. את ההליך מבצעים תחת הרדמה מקומית כאשר המטופל אינו מרגיש כל כאב. ישנם מקרים בודדים בהם הרופא ימליץ על טיפול תחת הרדמה מלאה או טשטוש. ההליך מתבצע בצד אחד של הלסת העליונה בלבד או בשני הצדדים בו זמנית על פי צורך.

 

תופעות לוואי לטיפול שיניים כירורגי

הרופאים המומחים בתחום מציגים אחוזי הצלחה גבוהים מאוד בביצוע הטיפול. המיומנות של הרופא משמעותית להשלמה מהירה של הטיפול בהצלחה תוך מינימום כאבים ומינימום נזק לרקמה. מספר ימים לאחר הטיפול האזור יהיה נפוח, אדום וכואב. ניתן להקל על הכאב בעזרת משככי כאבים רגילים. במקרים של דימום, כאבים חזקים או סימנים של דלקת יש לפנות אל הרופא להתייעצות.

 

הסיבוכים בטיפול נדירים אך קיימים מקרים בהם במהלך הניתוח נגרם קרע היוצר פתח אל תוך חלל הסינוס. אם מדובר בקרע זעיר הרופא ידביק אותו וימשיך בניתוח. אם מדובר בקרע גדול יהיה על הרופא לטפל בו, לעצור את הניתוח, לאפשר לאזור להחלים ולהמשיך בטיפול רק לאחר מספר חודשים.

 

על מנת להגדיל את סיכויי ההצלחה של הטיפול ולצמצם את תופעות הלוואי יש להקפיד לדבוק בהוראות הרופא. מספר ימים לאחר הניתוח כדאי להימנע ממאכלים חמים וקשים וביצוע פעילות גופנית. חל איסור על טיסות במהלך שבועיים מיום הניתוח. כמו כן, אין לקנח את האף, יש להתעטש רק עם פה פתוח, להפסיק לעשן ולהקפיד על היגיינת הפה.