טיפול בעור יבש בחורף: איך להכין את העור לקור

 

עור יבש הוא ללא ספק תופעה לא נעימה, אבל לפעמים הוא יכול להעיד גם על חוסר איזון פנימי בגוף. מי שסובל ממחלת עור כגון סבוריאה או פסוריאזיס עשוי לסבול מהחמרה שלה, בעיקר בעונת החורף.


לכן, אין זה מפתיע שלפעמים הפתרונות הכי טובים הם דווקא אלו שאפשר לאמץ בקלות.

 

עור יבש בחורף

 

אם בקיץ העור שלנו לח ורטוב, הרי שבחורף הוא מאבד את הלחות שלו בשל הרוחות החזקות והקור ולכן מתייבש ביתר קלות. גם המעבר המהיר בין עונות השנה עשוי להגביר את האפקט הזה.

לפעמים אנחנו עשויים לתרום לפגיעה בלחות באוויר בעצמנו, לדוגמה, על ידי הפעלת מזגנים על מצב חימום. לחלק מהמזגנים יש אפשרות לשמור על הלחות בחדר, וכדאי להשתמש בה כתלות בדירוג האנרגטי של המזגן.

יש גם כמה גורמים פחות טריוויאליים כמו למשל התרופות בהן אנחנו עושים שימוש נרחב בחורף, רצוי לשים לב לתופעות הלוואי הנפוצות ולא להשתמש בתרופות על אוטומט אם לא חייבים.

עוד גורם שלא תמיד חושבים עליו הוא "דיכאון חורף" – מסתבר שאלו מאתנו שהעננים, הגשם, העדר השמש והחושך המוקדם לא עושים להם טוב מפרישים פחות אסטרוגן (גם אצל גברים), מה שתורם ליובש בעור. מומלץ לחשוב איך להעביר את החורף בצורה יותר מהנה ולא להסתכל רק על חצי הכוס הריקה...

ועוד דבר - אם חשבתם שמקלחות חמות וארוכות עושות לנו רק טוב, מסתבר שדווקא טבילהבמים חמים בחורף עשויה ליבש את העור. הגבילו את זמן המקלחת לעשר דקות לכל היותר.

כמובן שגם שינוי תזונתי יכול לעזור: מלבד הימנעות ממזונות תעשייתיים, חשוב להמשיך ולהקפיד על תזונה מאוזנת שכוללת פירות וירקות, מזונות עשירים באומגה 3 כמו דגי מים קרים ושמנים בריאים כמו שמן זית. לא פחות חשוב להמשיך ולשתות הרבה מים אף על פי שאנחנו לא תמיד צמאים (יש מגוון אפליקציות שיכולות להזכיר לנו לעשות זאת).

 

טיפול טבעי בעור יבש על פי הרפואה הסינית

 

למשחות טבעיות המבוססות על צמחי מרפא ונעשה בהן שימוש נרחב ברפואה הסינית, יש אפקטיביות גדולה בכל הקשור להקטנת היובש בעור והחזרת הלחות אליו. שני צמחים מסורתיים לטיפול ביובש בעור הם קנידיוםוסקוטלריה ("קערורית" בעברית). חלק מהצמחים ניתנים בצורת תמיסות אותן אפשר לשתות.

עוד טיפול נפוץ הוא באמצעות דיקור סיני. הדיקור הסיני מרגיע את העור ועוזר לשיפור המצב הרוח והפגת מתחים.

יש לציין שהטיפול הטוב ביותר הוא מניעה ולכן אם אתם מודעים לכך שהעור שלכם נוטה להתייבש בעונות מסוימות, רצוי לאמץ הרגלים נכונים או להתחיל בטיפול מונע כמה שיותר מוקדם.